Üst Reklam 970x90
Onemsoft Bilişim
Onemsoft Bilişim
Nezih Varol

Nezih Varol

Mail: nezih.varol@hotmail.com

HINCAHINÇ


“Olacakla öleceğe çare bulunmaz” derler.

Ama demokrasilerde çareler de tükenmez bir türlü.

Oldururlar da, öldürürler de.

Böyle mi olmalı?

Hayır.

Yeni Türkiye’de seçimlere hile karıştırıldığı iddiaları son yıllarda çok fazla ortaya atıldı, araştırıldı, incelendi, ama ortaya somut deliller konulamadı.

Bu iddiaların en yakın tarihlisi muhtarları hedef aldı, bazı muhtarların muhitlerinde bulunan apartman dairelerinde, hatta metruk binalarda olması gerektiğinden fazla insanı ikamet ediyor gösterdiği söylendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sert bir açıklama yaptı, özellikle kendi partisine mansup olan yöneticilerin bu tür işlere tenezzül etmemesi gerektiğini söyledi.

Bu uyarı demokrasi, hukuk, adalet, eşitlik ve vatandaşlık hakları adına çok önemli, asil Türk milleti böyle küçük ayak oyunlarına yönelmemeli, her zaman adil seçimden yana olmalı.

Zaten bu hile virüsü FETÖ/PDY’nin şırıngası ile topluma bulaştırıldı, uzun süredir de anti uygulamalar yapılarak yok edilmeye, kökü kurutulmaya çalışılıyor.

Devletimizin bu konudaki kararlılığı umut verici, hem iktidar, hem ortağı olan siyasi parti yöneticileri bu konuda oldukça hassas, muhalefet partilerinin yöneticileri de tüm terör örgütleri ile olduğu gibi FETÖ ile mücadeleye destek veriyor.

Her şey yolunda gidiyor...

Gibi görünüyor...

Oysa daha geçen hafta yaşanan bir başka olay tüm bu toplumsal barış ortamına kibrit suyu döktü.

Hepimiz takdir ederiz ki siyasi partilerin ve liderlerinin mitingleri o toplumlar için büyük önem taşır.

Kitleler liderleri ile bir meydanda karşı karşıya gelir, lider kitleye düşüncelerini anlatır, kitle de bu düşüncelere tepkisini gösterir.

Ayrıca mitinge katılım oranı, kişi sayısı, tepkisi de siyaset bilimciler, haberciler ve diğer takipçiler için önemli bir göstergedir.

Miting meydanlarının sesi demokrasinin bir şölen olduğunun en önemli kanıtıdr.

Bu şölene müdahale etmek, demokrasiyi kesintiye uğratmaktır.

Geçen hafta Aydın’da yaşanan ulaşımın iptali vakaları, işte tam da bu uygulamaya, demokrasinin kesintiye uğratılması çabalarına bir örnek oluşturuyor;

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katıldığı Millet İttifakı’nın Aydın Büyükşehir Belediyesi başkan adayı ve mevcut Başkanı Özlem Çerçi’nin mitingi öncesinde yaşananlar demokrasi adına utanç vericiydi.

Zira, T.C.D.D.’nin büyük Aydın mitingine katılımı engellemek amacı ile tren seferlerini iptal ettiği öğrenildi.

Miting bölgesine yolcu taşıyan Söke, Denizli, Nazilli ve Basmane seferlerinin tamamının iptal edildiğini söyleyen vatandaşlar, siyasi engel ile karşılaştıklarını ifade etti.

Bu duruma tepki gösteren bir vatandaş, “Demokrasilerde bu tip uygulamalar çok yanlıştır, seçimler millete saygı esasına uygun olarak herkesin hak ve özgürlüğüne müdahale etmeden yapılmalıdır” dedi.

Aslında vatandaşlar bu ve benzeri olayları daha önce de yaşamıştı, 24 Haziran genel seçimlerinde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Maltepe’de düzenlenecek olan mitingine katılmak için Bakırköy İskelesi’nde buluşan binlerce kişi “14:00’a kadar sefer yok” denilerek geri çevrilmişti.

2 Haziran 2018’de ise İYİ Parti’nin Gaziantep’teki mitinginde güvenlik gerekçesiyle yollar kesilmiş, bomba araması nedeni ile alan boşaltılmış, Akşener’in konvoyunun önü belediyenin çöp kamyonu tarafından kesilmişti.

Tüm bu demokrasi ayıbına rağmen Millet İttifakı’nın adayı, Aydın’ın gururu, halkın gönlünde ‘Topuklu Efe’ olarak taht kuran Özlem Çerçioğlu’nun vatandaşlara seslendiği miting alanını hınca hınç doldu.

Topuklu Efe tarihin en büyük katılımına sahne olan bir mitingin kahramanı oldu.

Ne yapılırsa yapılsın olacağın önüne geçilemedi.

Tüm iptallere rağmen ‘Demokrasi’ kazandı.

Yorum Yazın