Onemsoft Bilişim
Onemsoft Bilişim

KEPÇE KULAK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KEPÇE KULAK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Manisa Şehir Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde Kepçe Kulak (Otoplasti) ameliyatları başarılı bir şekilde yapılıyor.

Baş boyun bölgesinde görülebilecek anomalilerden en dikkat çekici olanlardan birisi kepçe kulak deformitesi olduğunu söyleyen Op. Dr. Hüray Karaca Çökmüş, ‘’Kepçe kulak ya da belirgin kulak; kulak kepçesinin normal anatomik yerleşiminden daha önde olması ve kıkırdak kıvrımlarının tam oluşamamasıyla görülen doğumsal bir deformitedir. Esasen bir sağlık sorunu değildir, fakat bu durumun özellikle de çocukluk çağında olumsuz psikolojik etkileri sıklıkla gözlemlenmektedir. Bu nedenle kepçe kulak deformitesi onarımının 4-6 yaş aralığında, kulak gelişiminin tamamlandığı ve okula henüz başlanmamış dönemde yapılması tarafımızca önerilmektedir. Böylece özgüven eksikliği, kulakları saklamaya çalışma gibi olumsuz etkilerden oluşmadan kaçınılmış olur. Bununla birikte kepçe kulak ameliyatı her yaşta yaptırılabilir’’ diye ifade etti.

AMELİYAT NASIL YAPILIYOR?

Op. Dr. Hüray Karaca Çökmüş ameliyatın nasıl yapıldığını da şöyle anlattı: “Kepçe kulak deformitesi onarım ameliyatında farklı yöntemler mevcut olmakla birlikte kişinin sorununa ve kulağın ihtiyacına göre çeşitli teknikler kombinasyonda kullanılır. Küçük çocuklarda genel anestezi, büyük çocuklar ve erişkinlerde lokal anestezi altında (narkoz almadan, sadece kulak bölgesinin uyuşturulması) yapılabilmektedir. Ameliyatın süresi yaklaşık 45 dk-1,5 saat arasındadır. Ameliyat kesisi kulak arkasından olduğu için ameliyat sonrasında herhangi bir dikiş izi bulunmaz. Operasyon sonrasında genellikle aynı gün hasta taburcu olabilir. Ameliyat sonrasında yapılan sargı yaklaşık 2 hafta sürekli olarak pansumanların ardından takılmalıdır. İlk günler şişlik ve ağrı şikayetleri olabilir, birkaç gün geçtiğinde hastanın iyileşme hızına bağlı olarak bu şikayetler gerileyecektir. 1 ay ağır sporlardan kaçınılmalı, 2 ay boyunca kulak kıvrılma, katlanma gibi travmalardan korunmalıdır. 3 ay tamamlandığında nihai sonuç elde edilir. Genel olarak bu ameliyat görece kolay ve özgüveni yükselten, yüz güldüren, hasta psikolojisi üzerinde pozitif etkisi yüksek bir ameliyattır. Hastanemizde 18 yaşından küçük hastalara kepçe kulak deformitesi düzeltilmesi ameliyatı ücretsiz yapılmaktadır”.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OFİS PROGRAMI SERTİFİKALARI VERİLDİÖnceki Haber

OFİS PROGRAMI SERTİFİKALARI VERİLDİ

YAVAŞLAYAN İNŞAATTA BEKLENTİ İYİLEŞİYORSonraki Haber

YAVAŞLAYAN İNŞAATTA BEKLENTİ İYİLEŞİYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!