Üst Reklam 970x90
Onemsoft Bilişim
Onemsoft Bilişim

FOTOĞRAFÇININ SEYİR DEFTERİ AÇILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FOTOĞRAFÇININ SEYİR DEFTERİ AÇILDI
Sanayici ve Fotoğraf Sanatçısı Selim Bonfil’in kargo gemisinde geçirdiği bir hafta içinde çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Fotoğrafçının Seyir Defteri’ adlı sergisi Mos-Art’ta açıldı.

Haber: Nezih VAROL

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) sanayicilerinden İzmirli Fotoğraf Sanatçısı Selim Bonfil’in bir kargo gemisinde geçirdiği bir hafta süresince çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Fotoğrafçının Seyir Defteri’ adlı fotoğraf sergisi MOSB Sanat Galerisi Mos-Art’ta açıldı. Fotoğraf sergisi açılışına Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Adalet eski Bakanı Hasan Denizkurdu, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, MOSB Müdürü Funda Karaboran, MOSB Başkan Danışmanı Nihat Akyol, Moris Bencuya, Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Haspolat ve  Denetim Kurulu Üyesi Doğan Çelik katılırken serginin açılış konuşmalarını Sait Türek ile Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas yaptı.

MOS-ART’IN 5’İNCİ ETKİNLİĞİ

MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek açılış konuşmasında “Bölgemize 47 yıl boyunca bölge müdürlüğü binası olarak hizmet veren bu binamız 2016 yılında alınan Sanat Galerisi’ne dönüşüm kararı ile restore edildi. Sanatçıyı ve sanat severi ağırlamak üzere bu galeriyi bir buluşma noktası yapma isteğimiz ile çıktığımız bu yolda Mos-Art Sanat Galerimiz açıldığı 2017 Mayıs ayından bugüne 5’inci etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Bundan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz”  dedi.

“SERGİM BÖLGENİN RUHUNA ÇOK UYDU”

‘Fotoğrafçının Seyir Defteri’ adlı fotoğraf sergisinin Mos-Art’ta açtığı 3’üncü sergi olduğunu dile getiren Selim Bonfil, “Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan her sanayici sevkiyatını gemi, tır, uçak ya da trenle yapıyor. Bu açıdan bakıldığında yeni sergim bölgenin ruhuna çok uydu” diye konuştu.

KARGO GEMİSİNİN MACERASI BU PROJENİN ÇIKIŞ NOKTASI

Sergi için Mayıs ayında Arkas Denizcilik ve Nakliye A.Ş.’nin kargo gemisinde bir hafta geçirdiğini söyleyerek anılarını şöyle anlattı: “İşim dolayısıyla her yıl kargo gemileriyle tonlarca yük taşıtıyoruz. Zaman zaman o yüklerin denizin üstünde yaptığı yolculuğu hayal edip bir kargo gemisindeki günlük yaşamı, gemicilerin akıllarından geçenleri, denizin ortasında her şeyden uzakta zamanın nasıl geçtiğini merak ederdim. Bu merak bende kargo gemilerini, orada çalışanları, yaptıkları işleri fotoğraflama isteği uyandırdı. Onlarla bir yolculuğa çıkmaya karar verdim. Bundan sonraki projem aynı macerayı bir tır ile gerçekleştirmek” dedi.

“FOTOĞRAFLARIMDA GÜZELİ YANSITMAK İSTEDİM”

Fotoğraflarında güzeli yansıtmayı seçtiğini ifade eden Bonfil, “İnsan ümit ile yaşar. Savaş yerine barışı, acı yerine mutluluğu, öfke yerine sevgiyi, verimsizlik yerine tutkuyla, severek, özenle çalışıp üretmeyi, topluma faydalı olmayı seçer, bunu da fotoğraflarımda göstermek istiyorum. Benim Arkas kargo gemisiyle yaptığım yolculukta gözlemlediğim ve yansıtmak istediğim aslında buydu. Bu ışığı canlı tutmanın yolu güzelliklerle olur. Fotoğraflarıma bakan kişilerin bu ümit ışığını bulmalarını diliyorum” dedi.

“ORTAYA MUHTEŞEM BİR FOTOĞRAF SERGİSİ ÇIKMIŞ”

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ise “Selim kardeşim gerçekten bir fotoğraf aşığı. ‘Senin kargo gemisi ile bir hafta dolaşıp fotoğraf çekmek istiyorum’ dediğinde çok şaşırmıştım. Şimdi görüyorum ki ortaya muhteşem bir fotoğraf sergisi çıkmış. Aslına bakarsanız sanayiciliğin yanı sıra kargo gemisi ile bir armatör gibi dolaştı” ifadelerini kullandı.

“BEN DE TAM BİR FOTOĞRAF AŞIĞIYIM”

Fotoğraf meraklısı olan ve fotoğraf çekmeyi çok seven Manisa Valisi Ahmet Deniz ise “Selim Bonfil kadar olmasam da ben de tam bir fotoğraf aşığıyım. Bazen bir fotoğrafı çekmek için günlerce hatta haftalarca beklersiniz. Kaçırdığınız bir resmi yeniden çekebilmek için bir yıl beklediğiniz de oluyor. Selim beyi ben daha iyi anlayabiliyorum. Bu sabrından dolayı kendisi kutluyorum. Ortaya gerçekten güzel bir fotoğraf sergisi çıkmış” dedi.

‘Fotoğrafçının Seyir Defteri’ sergisi 17 Aralık 2019-17 Şubat 2020 tarihleri arasında gezilebilecek.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YENİ YÖNETİMDEN VALİ DENİZ'E ZİYARETÖnceki Haber

YENİ YÖNETİMDEN VALİ DENİZ'E ZİYARET

“YA ÖTENAZİ YA EŞİT YAŞAM”Sonraki Haber

“YA ÖTENAZİ YA EŞİT YAŞAM”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!