Üst Reklam 970x90
Onemsoft Bilişim
Onemsoft Bilişim

BACASI TÜTEN SANTRAL İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BACASI TÜTEN SANTRAL İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ
AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan kamuya ait kuruluşları ısıtan Soma Termik Santrali’nin faaliyetini durdurmayan yöneticilere teşekkür etti.

AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan kamuya ait kuruluşları ısıtan Soma Termik Santrali’nin faaliyetini durdurmayan yöneticilere teşekkür ettiği bir açıklama yaptı. Özkan basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2016 Yılında yapılan yasal düzenlemeyle gerek kamunun elindeki,  gerekse özel sektör eliyle işletilen tüm termik santrallerin çevre mevzuatının öngördüğü şartları yerine getirmeleri ve bu çerçevede gerek baca gazı arıtma tesisleri, gerekse uzaktan izleme sistemleri ve kül depolama alanları ile ilgili düzenlemeleri yapmaları öngörülmüştür. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra kamunun elinde bulunan termik santraller ile özel sektör tarafından işletilen bir kısım santraller bu yükümlülüklerini yerine getirmişlerdir. Soma termik santralinin de içinde bulunduğu 6 termik santral ise yukarıda bahsettiğim eksiklerin tamamlanması noktasında gerekli adımları atmamışlardır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müteaddit defalar uyarılmalarına rağmen bu güne kadar da bu eksikler tamamlanmamıştır. Gelinen noktada Bakanlığımız da çevre mevzuatına uyum için adım atmayan 6 termik santralin 31 Aralık gecesi itibariyle kapatılması kararını vermiştir. Ancak tüm bu santraller içerisinde Soma'nın ayrı bir konumu bulunmaktadır. Zira hepimizin bildiği gibi ilçemizde 12 bin 500 civarında konut, bazı okullar ve kamu binaları termik santral aracılığıyla ısıtılmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak Ak Parti Manisa milletvekillerimiz ve Sayın Valimizle birlikte Çevre Bakanımız Sayın  Murat Kurum ve Enerji Bakanımız Sayın  Fatih Dönmez ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak gerek Sayın Cumhurbaşkanımız, gerekse Enerji ve Çevre Bakanlarımız tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde Soma halkının kış mevsiminde mağduriyet yaşamaması için termik santralin 4 ünitesinin çalıştırılmasına izin verilmiştir”.

“SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ”

“Bu süreçte yaklaşık 15 saat kadar ısınma konusunda mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızdan özür diliyorum” diyerek açıklamasını sürdüren AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bundan sonra yapmamız gereken Soma Termik Santralinin söz konusu çevre yükümlülüklerini yerine getirmesi için tüm sivil toplum örgütlerimiz, odalarımız ve Soma'lı hemşehrilerimizle birlikte süreci yakından takip etmek olmalıdır. Sorunun çözümünde gösterdikleri duyarlılıktan ve katkılarından ötürü başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez'e, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Sayın Hasan Doğan ve  AK Parti Manisa Milletvekillerimize, Manisa Valimiz Sayın Ahmet Deniz'e, Soma Kaymakamı Sayın  Ahmet Altuntaş'a, Soma Belediye Başkanımız Sayın  Ali Tulup'a, siyasi partilerimizin, oda ve sivil toplum örgütlerinin başkanlarına teşekkür ediyorum”.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“2020’DE İŞBİRLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK”Önceki Haber

“2020’DE İŞBİRLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK”

ESKİ BAŞKAN'A SON GÖREVSonraki Haber

ESKİ BAŞKAN'A SON GÖREV

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!