Onemsoft Bilişim
Onemsoft Bilişim

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI
Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi Mesut Öner sendikası tarafından her ay düzenli olarak yapılan ‘Açlık-Yoksulluk Araştırması’ sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner sendikası tarafından her ay düzenli olarak yapılan ‘Açlık-Yoksulluk Araştırması’ sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı, ortaya oldukça yüksek rakamlar çıktı. Yapılan araştırmaya göre Ocak ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 411 bin 23 lira, yoksulluk sınırının ise 6 bin 887 bin 4 lira olarak tespit edildiğini dile getiren Öner, “Elde ettiğimiz verilere göre Ocak ayında Aralık ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 4,66’lık bir artış yaşandı. Ocak ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 81,48 artışla patlıcan, yüzde 37,87 artışla biber, yüzde 37,06 artışla domates, yüzde 31,65 artışla mandalina, yüzde 24,38 artışla salatalık, en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 4,37 azalışla balık, yüzde 3,98 azalışla portakal, yüzde 3,77 azalışla muz, yüzde 3,77 azalışla hazır et yemekleri madde fiyatlarında yaşandı”dedi.

“GİYİMDE DÜŞÜŞ YAŞANDI”

Aydınlanma madde fiyatlarında Ocak ayında Aralık ayına göre herhangi bir değişim gözlenmediğine dikkat çeken Öner şu bilgileri verdi: “Ocak ayında Aralık ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,77’lik bir artış gözlenirken; Ocak ayında Aralık ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 1,26’lık bir artış oldu. Ocak ayında Aralık ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,36’lık bir düşüş olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Aralık ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,46 artışla telefon onarımı; yüzde 7,47 azalışla cep telefonu görüşme ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Ocak ayında Aralık ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 3,26’lık bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Aralık ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 2,82 artışla çocuk ayakkabısı, yüzde 2,66 artışla çocuk çorabı, yüzde 2,51 artışla kravat madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Aralık ayına göre yüzde 12,75 azalışla çocuk kazağı, yüzde 10,91 azalışla erkek kazağı, yüzde 8,17 azalışla kadın gömleği, yüzde 7,68 azalışla anorak tipi kadın kabanı madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

“ULAŞIMDA ARTIŞ OLDU”

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi Öner diğer tüketim maddelerinde yaşanan artışları da şöyle sıraladı: “Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 3,12’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Aralık ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 15,01 artışla parfümler madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Aralık ayına göre değişimin yüzde 24,95 artışla magazin ve dergiler, yüzde 22,32 artışla televizyon, yüzde 17,78 artışla tiyatro madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,87’lik bir artış olduğu belirlendi. Aralık ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 23,74 artışla uçak bileti ücreti, yüzde 17,29 artışla şehirlerarası tren ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Ocak ayında Aralık ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde4,23’lük bir artış olarak gözlendi. Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 2,31’lik bir artış yaşandı”.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
14 ŞUBAT’TA AŞK MÜZİKLE YAŞANACAKÖnceki Haber

14 ŞUBAT’TA AŞK MÜZİKLE YAŞANACAK

GİRİT DANTELİ MANİSA'DA YAŞATILIYORSonraki Haber

GİRİT DANTELİ MANİSA'DA YAŞATILIYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!