Onemsoft Bilişim
Onemsoft Bilişim

SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?
Seyahat kısıtlaması, ilk olarak 7 ilde ardından ise 9 ilde kademeli olarak kaldırılmıştı. Gözler Manisa'nın da aralarında yer aldığı 15 büyükşehirde uygulanan şehirler arası seyahat yasağının kaldırılacağı tarihte. Peki Manisa'ya seyahat kısıtlaması kalkacak mı?

İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen hususlara göre, "Şehir giriş/çıkış sınırlamasının devam eden 15 ilde 03.04.2020 tarihli ve 6235 sayılı Genelgemizde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak." denildi

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINI YAYIMLADIĞI ŞEHİR GİRİŞ-ÇIKIŞ TEDBİRLERİ GENELGESİ

Genelge ile büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak’a kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici süreyle durdurulacak. Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede, tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınını yönetebilmek için sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamanın hayati önem taşıdığı belirtildi. Bunun sağlanmadığı takdirde virüsün yayılımı hızlanacağı, buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısının artacağı, bu durumun da toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacağı belirtildi.

MANİSA'DA SEYAHAT KISITLAMASI DEVAM EDİYOR, GÖZLER 3 HAZİRAN'DA

Manisa'nın da aralarında yer aldığı 15 il için alınan karara göre, şehirler arası seyahat yasağı, 3 Haziran Çarşamba saat 24:00'e kadar sürecek. Genelge ile büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak'a kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00'a kadar geçici süreyle durdurulacak. 15 ilde giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirlerin değerlendirilmeye devam ediyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ilerleyen günlerde şehir giriş-çıkış kısıtlaması uygulanan 15 ilde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda seyahat kısıtlaması uygulamasının devam edip etmeyeceği açıklanacak.

SEYAHAT KISITLAMASI OLAN İLLER HANGİLERİ?

Seyahat kısıtlaması Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde uygulanıyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ŞARTLARI

Seyahat İzin Belgesi ile İstanbul’a giriş ve çıkışına izin verilecekler: * 1) Tedavi olduğu hastaneden taburcu olmuş ve ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar, * 2) Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar, Ölüm nedeni COVİD 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecekler (en fazla 4 kişiye), * 3) İstanbul'a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp, ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başka bir belge ile ibraz edenler), * 4) Ceza infaz kurumlarından salıverilenler, * 5) Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri öğrenci yurtlarından 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar, Kaymakamlıklar tarafından oluşturulan “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alabilirler.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MANİSA'DA İHLALLERE CEZA YAĞDIÖnceki Haber

MANİSA'DA İHLALLERE CEZA YAĞDI

TALİHSİZ CEREN'İN KATİLİ TUTUKLANDISonraki Haber

TALİHSİZ CEREN'İN KATİLİ TUTUKLANDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!