Onemsoft Bilişim
Onemsoft Bilişim

ALAŞEHİR OVASINI COŞTURACAK PROJE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ALAŞEHİR OVASINI COŞTURACAK PROJE
Türkiye’nin üzüm başkenti Alaşehir’de DSİ ve Dünya Bankası işbirliği ile hayata geçirilecek dev proje ile 136 bin 500 dekar arazi modern sulamaya kavuşacak

Türkiye’nin üzüm başkenti Alaşehir’de DSİ ve Dünya Bankası işbirliği ile hayata geçirilecek dev proje ile 136 bin 500 dekar arazi modern sulamaya kavuşacak. Proje sayesinde üreticinin 2019 rakamlarıyla her yıl ortalama 150 milyon lira daha fazla gelir elde etmesi bekleniyor. Dünyanın en büyük çekirdeksiz kuru üzüm ihracatçısı konumundaki Türkiye’nin “üzüm ambarı” Alaşehir’e bir müjde de DSİ’den geldi. 1979 yılında inşa edilen Alaşehir Sulaması, Dünya Bankası işbirliği ile yenileniyor. Hazırlanan proje ile 40 yıllık açık sistem kanallar borulu basınçlı kapalı sisteme dönüşecek. Yeni sistem ile hem üretici hem de ülke ekonomisi kazanacak. 
 
  360 kilometre boru döşenecek 
  Dünya Bankası işbirliği ile hayata geçirilecek 'Alaşehir Sulaması Yenileme Projesi' 136 bin 500 dekar araziyi kapsayacak. 4 yılda tamamlanması planlanan işin kapsamında, zamanla yıpranan açık sistem kanallar, basınçlı borulu kapalı sistem ile değiştirilecek. Yeni proje için 360 kilometre boru hattı döşenecek ve bölgeye ön ödemeli sayaç sistemi kurulacak. Hem su daha etkin kullanılacak hem de üretici kullandığı kadar ödeyecek. 
 
  Her yıl 150 milyon lira kazandıracak 
  Alaşehir Sulaması Yenileme Projesi'nin üreticilere dekar başına bin 100 lira 34 kuruş gelir artışı sağlaması ve bölge üreticisine 2019 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 150 milyon 196 bin 663 lira daha fazla kazandırması bekleniyor. 
  
  Dünya Bankası heyeti inceleme yaptı 
  2019 yılı sonunda ihale edilmesi planlanan projenin uygulama sahasını yerince incelemek için Manisa’ya gelen 12 kişilik Dünya Bankası heyeti, DSİ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Alaşehir’de incelemelerde bulundu. Üreticiler ile bir araya gelen konuk heyet talepleri dinleyerek, projeden beklentileri değerlendirdi. 
 
  40 yıl önce inşa edilmişti 
  Alaşehir Sulaması açık kanal ve kanaletli sistem olarak 1979 yılında inşa edilmişti. Yaklaşık 40 yıldır kullanılan sistemin yıpranması ve rantabilitesini kaybetmesi nedeniyle projenin basınçlı borulu-kapalı sisteme dönüştürülmesi uygun görülmüş ve bir süre önce çalışmalara başlanmıştı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Deniz, pansiyonda kalan öğrenciler ile buluştuÖnceki Haber

Vali Deniz, pansiyonda kalan öğrenciler...

MANİSASPOR'A ERZAK DESTEĞİSonraki Haber

MANİSASPOR'A ERZAK DESTEĞİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!