Üst Reklam 970x90
Onemsoft Bilişim
Onemsoft Bilişim

HAYRİ DAĞLI MANİSA’DA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAYRİ DAĞLI MANİSA’DA
OBASYA Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, Hayri Dağlı’nın Manisa’ya geldiğini duyurarak “Tanzanya’da susuz bir köyü suya kavuşturacağız” dedi.

Söze “333” diye başlıyor; “333 nedir?” diyenlere de “Üçüncü ayın üçünde gündüz saat üçte Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 300 kişilik Kongre Salonu’nda Hayri Dağlı konferans verecek” diye duyuruyor. Pala şunları söyledi: “Manisalılar mutlaka Hayri Dağlı’yı dinlemeli, yaptıklarını öğrenmeli ve çevrelerine anlatmalı diyen Mustafa Pala, “Bu fırsat kaçmaz ben ve arkadaşlarım Hayri Dağlı’yı dinleyeceğiz ve Obasya olarak Tanzanya köylülerine el uzatmaktan ve onlar için kuyu açtırıp çeşme yaptırmaktan köylüleri suya kavuşturmaktan duyduğumuz coşkuyu Manisalılarla paylaşacağız”.

MUSTAFA PALA’NIN AÇIKLAMASI

Hayri Dağlı’yı tanıdıkça yaptıklarını öğrenince, sıra dışı bir insan olduğunu gördüm. Aynen Manisa Tarzanı gibi sıra dışı bir insan. Adı ve anısı yaşayacak bir insan. Biz nasıl Manisa Tarzanı’nın adını ve anısını yaşatıyorsak, Afrika köylüleri de Hayri Dağlı’nın adını ve anısını yaşatacaklardır. Sadece Afrika köylüleri değil, biz de yaşatmalıyız.

Tarzan için yaptığım tanımı, söyleşilerimde çok paylaşıyorum. Es geçileni iş edinen kişiye TARZAN diyoruz. Ahmet Bedevi Manisa’nın ağaçlandırılmasını iş edinmiş ve Manisa Tarzanı olmuş. Hayri Dağlı’da Afrika köylülerini sağlıklı suya kavuşturmayı iş edinerek sıradan bir insan olmadığını kanıtlamış. İyi ki, yaşlı dünyamızda, Hayri Dağlı gibi gençlerimiz var.

Elimiz ya da herhangi bir yerimiz kesildiğinde acısını duyuyorsak canlıyız. Başkasının eli kesildiğinde onun acısını duyuyorsak insanız. İnsanlar aç ve susuz kaldığında, dünyanın neresinde olursa olsun ağaçlar kesildiğinde, hayvanlar öldürüldüğünde yüreğimiz yanıyorsa ve yardıma ihtiyacı olana elimizi uzatıyorsak gerçekten insanız. İnsanoğlu haydi uzat elini diyerek bizde Tanzanya köylülerine elimizi uzattık.

Hayri Dağlı, tüm insanların sürdürülebilir suya, yiyeceğe ve enerjiye erişebileceği bir dünyanın hayalini kurmakla başlamış işe. Büyük yolculuklar bir adımla başlar demiş ve çıktığı yolu adımlamaya başlamış. Yardım ve doğa gönüllüsü Hayri Dağlı, sudan, temiz gıdadan, elektrikten ve eğitimden yoksun Afrika köylülerinin hayatına dokundu.  Afrika’da yürüttüğü ‘Akıllı Köy’ projesi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından ‘sürdürülebilirliğe örnek en iyi 5 proje’ arasında gösterildi. Hayri Dağlı’nın hikâyesini yakında bir Netflix belgeselinde de izleyeceğiz.

Dağlı, bununla da yetinmedi. Köyün enerji, tohum, eğitim gibi diğer sorunları için de çözümler üretti. Geniş bir gönüllülük ağı oluşturdu. IDEA Universal Derneği’ni kurarak bu ağı onun çatısının altına taşıdı; Birleşmiş Milletler, Kızılhaç, Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü’nden destek aldı. Unutulmuş, hayal kurmayı bırakmış insanların hayallerine ortak olmaya çalıştı.

Hayri Dağlı’nın uyguladığı model; köylere sondaj açılması, güneş enerjisiyle her eve Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun su sağlanması, tarım bahçeleri ve sulama sistemleri kurulması, biyolojik tohum destekleri ve sürdürülebilir tarım eğitimleri sağlanması gibi bölümleri içeriyor. Ayrıca köylere çocukların okuma yazma, matematik ve yaratıcı düşünme teknikleri öğrendiği laboratuvarlar kuruluyor. Bu projeleri Afrika’da diğer sivil toplum örgütlerinin yürüttüğü projelerden farklılaştıran unsur, Dağlı’nın bunları tehlikeli görüldüğü için gidilmesi zor olan yerlerde yapması. Dağlı’nın şimdiki hayali benzer bir modeli Türkiye’de hayata geçirmek. Bu ülkenin de Hayri Dağlı gibi sıra dışı insanlara ihtiyacı var…

Siz en iyisi Hayri Dağlı’yı ve yaptıklarını gelin Hayri Dağlı’dan dinleyin.

Hayri Dağlı’nın Manisalılarla buluşmasını sağlayan Manisa Valimiz Sayın Ahmet Deniz’e Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Dikiciye ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Mehmet Yılmaz’a teşekkür ederim.

Hayri Dağlı’nın başkanlığını yaptığı, IDEA Universal Derneği’nin kentimizde tek üyesi olan Doruk Yavaş’a ve eşi Oya Yavaş’a da teşekkür ediyorum.

3 Mart 2020 Salı günü saat 15.00 te Manisa Ticaret ve Sanayi Odamızın kongre salonunda buluşalım.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKHİSAR'DA SİLAHLI KAVGAÖnceki Haber

AKHİSAR'DA SİLAHLI KAVGA

ÖZEL ÇOCUKLARIN HAYVAN SEVGİSİSonraki Haber

ÖZEL ÇOCUKLARIN HAYVAN SEVGİSİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!