• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

MANİSA 5.1`LE SALLANDI

MANİSA 5.1`LE SALLANDI
Manisa`nın Saruhanlı ilçesinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamada, saat 18.53’te, merkez üssü Manisa’nın Saruhanlı ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği bildirildi. Depremin derinliği ise 8.2 kilometre olarak ölçüldü.

Kandilli Rasathanesi'nden de açıklama geldi
Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, Gölmarmara ilçesine Deynekler köyünde saat 18.53'te 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen sarsıntı İzmir başta olmak üzere çevre illerde de hissedildi.

Geniş alanda hissedildi
Manisa'nın Saruhanlı ve Gölmarmara ilçesinde saat 18.53'te yaşanan 5,1 şiddetindeki deprem bu ilçelerin yanısıra, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir'de de hissedildi.

Afad depremin merkezini Saruhanlı olarak açıklarken, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi depremin merkezini Gölmarmara ilçesi Deynekler beldesi olarak revize etti. 13,2 kilometre derinlikteki depremin büyüklüğü 5,1 olarak açıklandı. İftara hazırlanan vatandaşlar panik yaşadılar. Depremin Ege ve Marmara'da geniş bir bölgede hissedildiği ifade edildi.

Vali Güvençer'den açıklama
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 5.1'lik depremle ilgili yaptığı ilk açıklamada şunları söyledi:
"Kent yerleşimlerinin hiç birinde, şehir merkezi ve ilçe merkezlerinin hiç birinde her hangi bir hasar yok. Kırsal mahallelerimizin hemen hemen tümüne telefonla ulaşıldı. Anlaşılan küçük hasarlarla atlatacağız. Saruhanlı, Gölmarmara ve Akhisar'ın eski mahallelerinin bir kaçında küçük hasar ihbarları gelmeye başladı. Ama hiç biri çok ciddi bir can kaybı ya da ciddi bir mal kaybı olarak değil. Genellikle yapılarda çatlaklar var. Şimdilik Akhisar'ın Sazoba Mahallesinde ve Gölmarmara'nın Tiyenli Mahallesinde 3 kerpiç evde orta derecede hasarlar olduğuna dair bir duyumlarımız var. Kaymakamlarımız, AFAD ekiplerimiz, emniyetimiz, jandarmamız ve sağlık ekiplerimiz şu an deprem bölgelerinde incelemelerini ve hasar tespit çalışmaları başladı. Çok şükür bu deprem sonrasında da bir hasar almayacağız."

Deprem anı güvenlik kamerasında
Öte yandan Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde 5.1 şiddetindeki deprem Kula’da da hissedildi. Deprem anı Kula’da bir iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde bir iş yerinde bilgisayar tamiratı yapan şahıs, deprem olduğunu hissettikten sonra kaçmaya başladı.
Bu haber 520 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ