• mih sol
  • mih sag

“ATATÜRK’ÜN VERDİĞİ HAKKI ARAYIN”

“ATATÜRK’ÜN VERDİĞİ HAKKI ARAYIN”
Radyo HİRAŞ’da merakla beklenen ‘Manisa’da Yaşam’ programında Regaip Kandili sonrası üç ayların başlangıcı ve Dünya Emekçi Kadınlar Günü konuşuldu.

Haber: Nezih VAROL

HİRAŞ Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Emin Uygur’un Radyo HİRAŞ için hazırlayıp sunduğu, Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala’nın yorumlarıyla renk kattığı ‘Manisa’da Yaşam’ programında bu hafta Regaip Kandili sonrası üç ayların başlangıcından Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne, bazı üzüm üreticilerinin Sultani üzüme ve Manisa’ya verdiği zarardan ani dolar artışına kadar pek çok konu değerlendirildi. Programa başlamadan önce Mustafa Pala’nın her hafta Manisa Posta Gazetesi için yazdığı köşe yazısı okundu. Pala, ‘Kadınlar Günü’ başlıklı yazısında şu görüşlere yer verdi:

‘KADINLAR GÜNÜ’

“Nüfusumuzun yarısı kadın, diğer yarısını da yetiştiren kadındır. Kadını eğit, toplumu eğitsin. Sevgi barış kardeşlik öne geçsin, güçlensin. Katınlar, siyasetin içinde olmalı, kentlerin ve ülkenin yönetimine etkin biçimde katılmalı. Sadece evlerin içine değil, kentin sokaklarına ve meydanlarına kadın eli değmeli. Görün bak kentler nasıl güzelleşir. 8 Mart 1857 tarihinde ABD New york kentinde bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları isteyen kadın işçiler haklarını kazanmak için mücadele etmişlerdir. Bu hak arama, daha iyi koşullarda çalışma mücadelesi yıllarca devam etmiştir, devam etmektedir ve edecektir. Birleşmiş Milletler Örgütü, kadınlarda ayrımcılığı, istismarı fark etmiş ve kadın problemlerine dikkat çekmek için 8 Mart 1975’te, 8 Mart gününü Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul etmiştir. 8 Mart Emekçi Kadınların Günü bir hak arama bir başkaldırma ve siyasete etkin biçimde katılma günü olarak kutlanmalıdır.  Atanamayan bayan öğretmenler, iş bulamayan kadınlar, çocuk yaşta evlendirilenler, istismar edilenler mutlaka gündeme getirilmelidir... Şu evlendirme programlarının yerini kadınları eğitme okuma yazma programları alsa, okuma yazma öğrenenlere ödüller verilse, onlara iş bulunsa, eğitimli kadın sayısı çoğaltılsa, ülkemizin kalkınma hızının artacağından, çocukların daha iyi eğitileceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Kadınlarımızı erkeğinin yanında birinci sınıf yurttaş yapan, onlara seçme ve seçilme hakkı veren, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kadınlarımız Atatürk’ü daha çok sevmeli, çocuklarına Atatürk sevgisini öğretmeliler. Kadınlar, sadece seçme haklarına değil, seçilme haklarına da sahip çıkmalılar. Erkek egemen toplumu kadınıyla erkeğiyle insan egemen toplum haline getirmeli, kadın erkek eşitliğini özlem olmaktan çıkarmalıyız... Bir kez daha tekrarlıyorum: Toplumun yarısı kadın, diğer yarısını da yetiştiren kadındır. Kadın toplumun temel direğidir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun”.

 

“KADINLAR SİYASETTE NEDEN YOK?”

Program sunucusu Rıfat Emin Uygur ise Türkiye’de kadının adının olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Bunu üzülerek söylüyorum, çünkü gerçekten kadının adı yok, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyada tüm liderlerden önce Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme hakkı görmezden, bilmezden geliniyor. Atatürk sadece ‘Seçme hakkı var’ dememiş ki, ‘Seçme ve seçilme’ demiş. Neden Türk kadınları sadece seçme hakkını kullanıyor? Kadınların bu haklarına sahip çıkması gerekiyor. Diğer yanda siyasi lider, yönetici ve ilgili kişilerin de bu durumdan utanması gerekiyor. Bu hakkın verildiği yıldan bugüne şöyle bir bakıyoruz, ama durumun hiç değişmediğini, kadınlara siyasette yer verilmediğini görüyoruz. Ne bir belediye başkan adayı, ne de bir meclis üyesi adayı listesinde yeterince kadın yok, hatta hiç yok. Ama kimse de çıkıp bir özeleştiri yapmıyor, mevcut durumun yanlışlığı hakkında iki kelime söylemiyor, özür dileme erdemi bile göstermiyor. Bu kişiler neden kadınlara hak ettikleri yeri vermiyor. Şimdi bizim il ve ilçe belediye meclisleri çiçeklerden mahrum olacak, ortalıkda hep böcekler dolaşacak, kimse kusura bakmasın. Oysa biz Kurtuluş Savaşı’nı kadın, erkek, genç, yaşlı, çoluk, çocuk hep birlikte kazandık. Bir de kadına yönelik şiddet var ortada. Sadece kadına mı? Çocuk ve hayvanlara yönelik de şiddet var. Bunu yapan sapık ruhlu kişiler. Bu kişilere bir dur demek gerekiyor. Bunlar cezaevine düştüğünde diğer mahkumlar tarafından da kabul görmüyor. Ya intihar ermek zorunda kalıyorlar, ya da bir kenarda ölü bulunuyorlar”.

 

EKONOMİ DE KONUŞULDU

Program sunucusu Rıfat Emin Uygur, doların aniden ve hızlı yükselişini de değerlendirerek şunları söyledi: “Amerika ile olan en küçük bir anlaşmazlık doların yükselmesine neden oluyor. Sözde bizim müttefikimiz, ama kimse bu müttefikliği anlamış değil. Trump zaten ruh hastası bir kişilik sergiliyor, gözü sadece dolar görüyor, işine gelince insan haklarından söz ediyor, ama göz öününde olan bir sürü insanlık ayıbına arkasına dönüyor. Daha geçenlerde Türkiye’de konsoloslukta öldürülen kendi vatandaşı için nasıl bir uygulama içinde olduğunu gördük. Türkiye’nin de içinde olduğu bir uçak yapımı işinde bize yanlış yapması akıl alır gibi değil, bize ait uçaklara el koyuyor, bizi savunmasız hale getiriyor. Sonra dolar neden yükseldi oluyor. Diğer yanda Manisa’da sıkıntılar var. Bu İran üzümü konusu Manisa ticaretini olumsuz etkiliyor. Dış ülkelere ihraç ettiğimiz üzüm bir süre sonra içinde istenmeyen veya zararlı maddeler olduğu gerekçesi ile geri gönderiliyor. Bunun nedeni bizim çok değerli olan Sultani üzüme daha kötü kalitedeki İran üzümünün ekleniyor olması. Bazı üreticiler bizim üzüme İran üzümünü katıyor, ama yine Manisa Sultani Üzüm olarak piyasaya sürüyor ve ihraç ediyor. Tabi yabancılar bunun gerçek Sultani üzüm olmadığını anlayınca, yani işin içinde hile olduğunu anlayınca üzümü geri gönderiyor. Bu çok yanlış bir hareket. Manisa’yı, Manisalıları küçük düşürücü bir hareket. Bu konuda gerekli önlemler alınmalı, denetimler yapılmalı. Kimsenin Manisa’yı küçük düşürmeye hakkı yok. Biz de Manisamızın menfaatlerini korumak zorundayız”.

 

Dolu dolu sohbetlerle yaşanan bir ‘Manisa’da Yaşam’ programı daha Rıfat Emin Uygur’un birlik ve beraberlik mesajıyla son buldu. Uygur, “Dün Regaip Kandili’ni kutlayarak mübarek üç aylara girdik, bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz, seçim sürecinin de barış ve kardeşlik havası içerisinde kavgasız yaşanmasını diliyoruz” dedi.

 

Bu haber 290 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU