• mih sol
  • mih sag

KADEM’DEN TEZHİP KURSU

KADEM’DEN TEZHİP KURSU
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Manisa Temsilciliği’nce Manisalı kadınlar için tezhip kursu açıldı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Manisa Temsilciliği tarafından Manisalı kadınlar için tezhip kursu açıldı. Dernek binasında açılan kursta katılanlara Kurs Eğitmeni Lahika Alagöz tarafından İslam kökenli kitaplardaki süsleme sanatı olarak bilinen tezhip sanatı öğretilecek. Kurs Çarşamba, Perşembe, Cuma olmak üzere haftada 3 gün olarak, Temmuz ayına kadar devam edecek. Manisa Valisi Ahmet Deniz’in eşi Olcay Deniz kursa tam destek veriyor.

 

KADEM Manisa Temsilcisi Uzm. Dr. Ümit Atman, Tezhip kursunu açmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek, daha fazla kadının kursa katılmasını talep etti. Atman, “Hanımefendilerin bilgili olması, görgülü olması ve ruhu dinlendiren, sabrı öğreten, nefis terbiyesini öğreten bir sanat olarak gördüğümüz tezhip kursuna ilgilerin devamını diliyoruz.  Kursumuz Çarşamba, Perşembe, Cuma olmak üzere haftada 3 gün sürecek” dedi.

 

Kurs Eğitmeni Lahika Alagöz, geleneksel bir sanat olan tezhip sanatının zor bir sanat olduğunu kaydetti. Alagöz, “Geleneksel Türk el sanatlarını yaşatmak açısından Osmanlı döneminde yapılan tezhip sanatı, minyatürler, kalem işi desenlerini yaşatırsak eskiyi de yaşatmış oluruz. Biraz disiplin, biraz sabır gerekiyor. Sabır çok önemlidir. Tezhip 2-3 yıl çizimleri sürüyor. Tam profesyonelliğe dönmek yılları alıyor” dedi.

Bu haber 388 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU