• mih sol
  • mih sag

“HAYAT YOLUNDA DA ATLASA İHTİYAÇ VAR”

“HAYAT YOLUNDA DA ATLASA İHTİYAÇ VAR”
Rıfat Emin Uygur’un sunduğu `Manisa`da Yaşam` programının konuğu olan Emel Eva Tokuyan, ‘İçsel Yolculuklar Atlası’ adlı kitabını tanıttı...

Haber: Nezih VAROL

Hiraş Medya Grup Başkanı Rıfat Emin Uygur`un hazırlayıp sunduğu, Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala`nın yorumlarıyla renk kattığı ‘Manisa’da Yaşam’ programının bu hafta konuğu Aktif Felsefe Halkla İlişkiler Koordinatörü ve Manisa İnternet Haber Köşe Yazarı Emel Eva Tokuyan oldu. Bugün saat 17.00’de Magnesia AVM’de tanıtımını yapacağı ve okurları için imzalayacağı ilk kitabı ‘İçsel Yolculuklar Atlası’ hakkında bilgi veren Emel Eva Tokuyan, “Bir kişi hayatta yol bulmak istiyorsa, bir haritaya, atlasa ihtiyacı vardır” dedi. Program sunucusu Uygur, konuğu için, “Emel hanım gerçekten çok güzel yazıyor ve çok fazla okuyucusu var” değerlendirmesinde bulunurken, program ortağı Pala da, “Okumayan yazamaz, çok okumanın sonu çoğu zaman yazmakla, birikimleri paylaşmakla noktalanıyor” diyerek düşüncesini ifade etti.    

‘ATATÜRK’Ü ANLAMAK’

Programın başında Mustafa Pala`nın her hafta Manisa Posta Gazetesi için yazdığı köşe yazısı Radyo HİRAŞ Genel Yayın Yönetmeni Hale Taştekin tarafından okundu. Yarın, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında Pala’nın kaleme aldığı ‘Atatürk’ü Anlamak’ başlıklı yazısının bir bölümü şöyle: “Atatürk’ü anlamak için okumak şart diyerek başlıyorum yazıma. Okumak gerçekten şart. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgiyle saygıyla giderek artan bir özlemle anacağız yine. Atatürk’ü anmakla kalamayız anlamaya da çalışmalıyız. Her 10 Kasım’da sel olup Anıttepe’ye akıyoruz. Altını çizerek söylüyorum; Atatürk bizim geçmişe özlemimiz değil aydınlık geleceğimizdir. Onun gösterdiği yol bilimin aydınlattığı çağdaş uygarlık yoludur. Bu nedenle “İzindeyiz” yerine “Yolundayız” demeliyiz... Atatürk’ün yaşamı boyunca yaklaşık 4000 kitap okuduğunu biliyoruz. Dile kolay 4000 kitap bir yaşama nasıl sığar? Atatürk “Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım” diyor. Atatürk’ün dediği gibi biz de gelişmek ülkemize hizmet etmek istiyorsak devamlı kitap okumalıyız... Atatürk şüphesiz ki yüzyılımızın önde gelen kişileri arasındadır. Kuşkusuz bu özelliğinin var olmasında askeri kişiliği, devlet adamlığının yanı sıra düşün adamı olmasının da büyük payı vardır. Yaşamı boyunca kitap, Atatürk için vazgeçilmez bir değer, yol gösteren bir varlık olmuştur. O’nun için okumak bir tutkuya dönüşmüş ve bu tutku sonunda geniş bir kültür kazanmıştır... Vatan ve özgürlük kavramlarını işleyen Namık Kemal’in eserlerini, Mehmet Emin Yurdakul ve Tevfik Fikret’in şiirlerini okurken, öte yandan da Voltaire, Rousseau, Montesqiue gibi Fransız düşünürlerin eserlerini okumuş ve fikirleri üzerinde tartışmıştır. Fransızca öğrenmiş ve bu dilde, askerlik eğitimi ile ilgili olduğu kadar, siyaset, hukuk ve edebiyat üzerine yazılmış eserleri de okumuştur. Çanakkale Savaşları sırasında, ateş altında bile okumaktan vazgeçmemiştir... Eğer Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak istiyorsak, eğitim gerçekten şart... Kaldırılan felsefe dersleri yeniden konulmalı. Düşünen soran sorgulayan araştıran, bilgiye ulaşmayı ve paylaşmayı bilen nesiller yetiştirmeliyiz. Çocuklarınıza ve dostlarınıza vereceğiniz en güzel hediye niye bir NUTUK olmasın. Dostlar gerçekten söylüyorum, Nutuk okumayan kalmasın…”

‘YALNIZCA GERÇEK BİZİ ÖZGÜR KILAR’

Manisa İnternet Haber Köşe Yazarı da olan program konuğu Emel Eva Tokuyan’ın bu hafta kaleme aldığı ‘Yalnızca Gerçek Bizi Özgür Kılar’ başlıklı yazısı yine Hale Taştekin tarafından okundu. Tokuyan, yazında bilgi ve düşüncelerini şöyle paylaştı: “Yalnızca gerçek bizi özgür kılacaktır. Farklı zamanlarda farklı kültürlerde yaşamış, hayatı idame ettirmenin üzerine “insan” olma ve hayata “anlam” kazandırma derdinde olan onca insanın ortak sözüdür bu. “Gerçek” hangi zamana, hangi insana konuk olmuşsa onun giysisini giymiş ama özünde hep aynı kalmış; Tıpkı suyun, ırmakta,  testide, cam bardakta, şişede olup da şekil değiştirmesine rağmen özünü koruması, arınmayı sağlamaya ve ferahlık vermeye devam etmesi gibi… “Gerçek” de onu arama zahmetine katlanıp da kendi içindeki soruların peşine düşene daima hayatı sunmuş... Hangi uygarlığı okusak o kadar benzer şeyleri anlatmışlar ki. Her ardılı yeniden değinmiş “Gerçek” olana, bizim çocuksu yanımızı bilir de zor ama faydalı dersi çalışmayacağımızı öngörür gibi sabırla aynı suyu farklı giysilerle sunmaya devam etmişler… Bunlardan bir tanesi, Toltekler. Binlerce yıl geriden seslenen öğretileri dersimizi çalışmamış olduğumuzu anlatıyor usulca. Onlar “bilginin kadınları ve erkeleri” olarak biliniyordu. Toltekler  Teotihuacan’ın ustaları ve öğrencileri olarak bir araya gelmiş kadim bir topluluktu. Tolteklerin öğretisini aktaran “Dört Anlaşma” kitabında hayatı anlamlı kılmak ve “Gerçeği Yaşamak” için dile kolay uygulamada ise sağlam bir irade, yüce bir kalp ve kararlılık gerektiren yasaları anlatıyor pratik bir doğallıkla: I.ANLAŞMA: KULLANDIĞIN SÖZCÜKLERİ ÖZENLE SEÇ II. ANLAŞMA: HİÇBİR ŞEYİ KİŞİSEL ALGILAMA III. ANLAŞMA: VARSAYIMDA BULUNMA IV. ANLAŞMA: DAİMA YAPABİLDİĞİNİN EN İYİSİNİ YAP Bu kısa dört başlık, bize çok acı çektirmiş, uygulamayı beceremediğimiz hayat derslerinin kısa bir özeti olarak dursun burada. Merak edenler kitabı okuyup, hangi bölümü ve nerede eksik bıraktığını düşünmeyi ya da akışına bırakıp deneme yanılma yolunu yürümeyi seçebilirler kendi kararlarınca. Uzun veya kısa yoldan tüm deneyimlerimiz bizi gerçekle buluşturur yolun sonunda…”

‘İÇSEL YOLCULUKLAR ATLASI’

Program sunucusu Rıfat Emin Uygur’un, “Kitap yazmaya nasıl kadar verdiniz?” sorusuna Emel Eva Tokuyan şu yanıtı verdi: “Okuyan insanlarda bir süre sonra doğal olarak yazma isteği ortaya çıkıyor. Bu isteğin bende oluşmasında öğretmen olmamın da etkisi var. Köşe yazmaya başladığımda ve yazılarım okunur olduğunda, çevremdeki dostlarım, öğrencilerim ve okuyucularım kitap yazmam konusunda büyük destek oldu. Bir kişinin hayatta da yol bulmak istiyorsa bir haritaya, atlasa ihtiyacı olduğu düşüncesinden yola çıkarak ‘İçsel Yolculuk Atlası’ adlı ilk kitabımı yazdım. Benim için öncelik fikirlerin çoğalması, cehaletin azalması, okumayı ve düşünmeyi teşvik etmek”. Uygur, konuğu için, “Emel hanım gerçekten çok güzel yazıyor ve çok fazla okuyucusu var” değerlendirmesinde bulunurken, program ortağı Pala da, “Okumayan yazamaz, çok okumanın sonu çoğu zaman yazmakla, birikimleri paylaşmakla noktalanıyor” diyerek düşüncesini ifade etti. Rıfat Emin Uygur, konuğu Emel Eva Tokuyan için, “Emel hanım gerçekten çok güzel yazılar kaleme alıyor. Manisa İnternet Haber’de yazdığı köşe yazıları çok fazla okunuyor. Okuyucuları hızla artıyor” derken, Mustafa Pala da, “Okumayan yazamaz, çok okumanın sonu çoğu zaman yazmakla, birikimleri paylaşmakla noktalanıyor. Emel hanım okumaya çok vakit ayırıyor, şimdi de bu birikimlerini okurlarıyla paylaşıyor. Kendisinden yeni kitaplar bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Dolu dolu sohbetlerle bir ‘Manisa’da Yaşam’ programının daha sonuna gelinirken Rıfat Emin Uygur, güzel bir hafta sonu tatili yaşanarak yeni bir haftaya enerji dolu başlanması dileğinde bulundu. Uygur, “Emel Eva Tokuyan’ın kitabının tanıtım ve imza günü bugün saat 17.00-19.00 saatlari arasında Magnesia’da gerçekleşecek. Sayın Tokuyan’ın yanına giderek benim adımı veren ilk üç şanslı okurun kitap ücretini ben ödeyeceğim” diyerek dinleyicilerine veda etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 939 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLARIMIZ
ANKETİMİZE KATILIN
SON DAKİKA
PUAN DURUMU