• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

İŞVEREN İŞÇİYE 100 LİRALIK ARTIŞ ÖNERDİ

İŞVEREN İŞÇİYE 100 LİRALIK ARTIŞ ÖNERDİ
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2018 yılında geçerli olacak ücreti belirlemek için 3`üncü toplantısını yaptı, işveren temsilcisi TİSK 100 liralık artış önerdi.
Haber: Nezih VAROL
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında 3’üncü toplantısını yaparken, işçileri temsil eden Türk-İş'in net bin 893 liralık talebine karşılık, işveren temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 100 liralık artış önerdi. Toplantının açılışında konuşan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon verileri dışında işsizlik oranı, Türkiye'nin rekabet edebilirliği ve yatırımların da dikkate alınması gerektiğini söyledi. İşverenler olarak 100 liralık asgari ücret desteğinin 2018'de de devam etmesini istediklerini belirten Koç, bir basın mensubunun "Türk-İş'in beklentisini yüksek mi buldunuz?" sorusuna, "Çok yüksek. Şöyle söyleyeyim, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Bey'in geçen hafta açıkladığı rakam, net asgari ücretin yüzde 35 artışı demektir. Biz, Türk işvereni olarak 2015 sonunda yapılan artıştan dolayı hala iş yerlerimizde sorunlarımızı gideremedik. Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil" dedi.

TÜRK-İŞ: “TEKLİFİMİZİN ARKASINDAYIZ"
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da asgari ücret artışında resmi ve objektif verilerin dikkate alınması gerektiğini ifade ederek Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanan bir kişinin asgari geçim tutarının da bu verilerden olduğunu dile getirdi. Beklenen enflasyonun değil gerçekleşen enflasyonun asgari ücret üzerinde etkili olduğunu dile getiren Irgat, "Enflasyon, yüzde 10'un üzerinde. Bu mevcut asgari ücretin yüzde 2 değer kaybettiği anlamına geliyor. Hayatın gerçekleri yani çalışanların enflasyonunu belirleyen kalemler dikkate alındığında enflasyon oranının daha da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı Türk-İş olarak net bin 893 lira 90 kuruşluk teklifimizin arkasındayız" dedi.
Bu haber 921 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ