• Manisa İnternet Haber | Facebook
  • Manisa İnternet Haber | Twitter
  • Manisa İnternet Haber | Google+

ÖZEL, DEVRİLEN ASİT TANKERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

ÖZEL, DEVRİLEN ASİT TANKERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bugün devrilen asit tankerini meclis gündemine taşıdı. Özel, sorularının bizzat Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılmasını istedi.
Özel`in TBMM`ne verdiği soru önergesi şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından Anayasanın 98. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 96 ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.
                        
META Nikel-Kobalt A.Ş. tarafından 2002 yılından beri işletilmekte olan Manisa’nın Gördes ilçesindeki Nikel-Kobalt madeni için 2013 yılında madende kullanılması amacıyla Çin’den sülfürik asit tankeri getirtilmiştir. Zaten tartışmalı bir ÇED raporu sonucu madeni işletmeye başlayan söz konusu şirkete karşı çevre dernekleri tepkilerini göstermiş uyarılarını yapmışlar ancak bunların hiçbiri dikkate alınmamış, tanker faaliyete geçmiştir. Tüm uyarılara rağmen, söz konusu asit tankeri Ocak ve Mayıs 2017 aylarında devrilmiş, bu iki kazaya rağmen önlem alınmaması sonucu bugün(13 Haziran 2017) bir kez daha devrilmiş ve çevreye ciddi zarar vermiştir.

Bununla ilgili olarak;
Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesi gereğince ‘gönderici’ söz konusu tanker için gerekli yükümlülüklerini karşılamış mıdır? Gönderici hakkında aynı yönetmeliğin 10. ve 11. maddelerince tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanaklar kamuoyuna açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa açıklanması düşünülmekte midir? Tutanak tutulmadıysa sebebi nedir?

Söz konusu yönetmeliğin 18. maddesi gereğince ‘paketleyen’ söz konusu tanker için gerekli yükümlülüklerini karşılamış mıdır? Taşıyıcı hakkında aynı yönetmeliğin 10. ve 11. maddelerince tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanaklar kamuoyuna açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa açıklanması düşünülmekte midir? Tutanak tutulmadıysa sebebi nedir?

Söz konusu yönetmeliğin 19. maddesi gereğince ‘yükleyen’ söz konusu tanker için gerekli yükümlülüklerini karşılamış mıdır? Yükleyen hakkında aynı yönetmeliğin 10. ve 11. maddelerince tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanaklar kamuoyuna açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa açıklanması düşünülmekte midir? Tutanak tutulmadıysa sebebi nedir?

Söz konusu yönetmeliğin 20. maddesi gereğince ‘dolduran’ söz konusu tanker için gerekli yükümlülüklerini karşılamış mıdır? Dolduran hakkında aynı yönetmeliğin 10. ve 11. maddelerince tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanaklar kamuoyuna açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa açıklanması düşünülmekte midir? Tutanak tutulmadıysa sebebi nedir?

Söz konusu yönetmeliğin 21. maddesi gereğince ‘taşımacı’ söz konusu tanker için gerekli yükümlülüklerini karşılamış mıdır? Taşıyıcı hakkında aynı yönetmeliğin 10. ve 11. maddelerince tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanaklar kamuoyuna açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa açıklanması düşünülmekte midir? Tutanak tutulmadıysa sebebi nedir?

Söz konusu yönetmeliğin 22. maddesi gereğince ‘Taşıt sürücüsü ve araçta bulunan diğer görevliler’ söz konusu tanker için gerekli yükümlülüklerini karşılamış mıdır? Taşıt sürücüsü ve araçta bulunan diğer görevliler hakkında aynı yönetmeliğin 10. ve 11. maddelerince tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanaklar kamuoyuna açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa açıklanması düşünülmekte midir? Tutanak tutulmadıysa sebebi nedir?

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğin 23. maddesi gereğince ‘Teslim alan’ söz konusu tanker için gerekli yükümlülüklerini karşılamış mıdır? Teslim alan hakkında aynı yönetmeliğin 10. ve 11. maddelerince tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanaklar kamuoyuna açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa açıklanması düşünülmekte midir? Tutanak tutulmadıysa sebebi nedir?

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğin 24. maddesi gereğince ‘Tank/konteyner/depo işletmecisinin yükümlülükleri’ söz konusu tanker için gerekli yükümlülüklerini karşılamış mıdır? Tank/konteyner/depo işletmecisinin yükümlülükleri hakkında aynı yönetmeliğin 10. ve 11. maddelerince tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanaklar kamuoyuna açıklanmış mıdır? Açıklanmadıysa açıklanması düşünülmekte midir? Tutanak tutulmadıysa sebebi nedir?

Söz konusu tankerle ilgili olarak gönderen, taşımacı, teslim alan, yükleyen, paketleyen, dolduran, sürücü ve tank veya konteyner işletmecisinin Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket ettiği tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse Yönetmeliğin 34. maddesi gereği ihtar çekilmiş midir?

Yaşanan bu kazalar sonucu üç kaza için ayrı ayrı belirtilmek üzere çevreye ne kadar asit yayılmıştır? Yayılan bu asit sonucu kullanılmaz hale gelen toprak miktarı ne kadardır?

Yaşanan bu kazalar sonucu oluşan çevre kirliliği hakkında tutanak tutulmuş mudur? Tutuldu ise tutanakların kamuoyuna açıklanması düşünülmekte midir?

Söz konusu tankerin devrilmesi sonucu çevrede oluşan zararın ortadan kaldırılması mümkün müdür? Mümkün ise bu amaçla herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? Oluşan kirlilikten zarar gören vatandaşlarımızın zararları karşılanmış mıdır? Karşılanmadıysa karşılanması düşünülmekte midir?
Bu haber 418 kez okundu
İLGİLİ Manisa HABERLERİ